TOK įsipareigoja iki 2024-ųjų tapti teigiamą poveikį klimatui darančia organizacija

2021 m. sausio 28 d.

Reaguodamas į augančią klimato krizę, Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) prisijungia prie Paryžiaus susitarimo dėl klimato kaitos ir išsikelia tikslą iki 2030 metų 45 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, išmetamą per tiesioginę ar netiesioginę TOK veiklą. Sprendimas buvo priimtas trečiadienį vykusiame nuotoliniame TOK Vykdomojo komiteto (VK) posėdyje.

Be įsipareigojimo mažinti išmetamųjų teršalų kiekį, TOK daugiau kaip 100 proc. kompensuos per sporto veiklą išmetamo anglies dvideginio sukeliamą žalą. Tai iš principo bus pasiekta per „Olimpinio miško“ projektą, kuris yra Didžiosios žaliosios sienos dalis – tai šiuo metu vykdoma Jungtinių Tautų remiama iniciatyva, skirta kovai su dykumėjimu Afrikos Sahelio regione. Dėl tokių TOK kompensacinių priemonių TOK iki 2024 metų taps teigiamo poveikio klimatui organizacija, t.y. savo priemonėmis TOK iš atmosferos pašalins daugiau anglies dvideginio, nei išmes.

TOK taip pat toliau naudos savo įtaką, skatindamas kitus sporto pasaulio atstovus įsitraukti į kovą su klimato kaita. 

„Sportas yra priklausomas nuo sveikos planetos, ‒ sakė TOK prezidentas Thomas Bachas. – Būdami olimpinio judėjimo lyderiais, mes turime pareigą ir galimybę apsaugoti mūsų klimatą. Šiuo plataus užmojo tikslu TOK prisideda prie Paryžiaus susitarimo, kuriuo siekiama, kad pasaulio klimato atšilimas būtų gerokai mažesnis nei nustatyta 2 laipsnių Celsijaus riba, ir padeda imtis veiksmų klimato kaitos srityje.“

TOK jau yra neutralaus anglies dvideginio poveikio organizacija, kompensavusi savo 2017 ‒ 2020 m. emisijas per savo partnerystę anglies dvideginio srityje su pasauliniu olimpiniu partneriu kompanija „Dow“.

Per keturis metus nuo 2016 metų iki 2019 metų TOK vidutinis anglies dvideginio pėdsakas siekė apie 53 tūkst. tonų CO2 ekvivalento per metus. Siekdamas sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį 45 proc., TOK išsikėlė tarpinį 30 proc. sumažinimo tikslą, kuris turi būti pasiektas iki 2024-ųjų. TOK tvarumo ir palikimo komisijai pavesta parengti veiksmų planus abiem tikslams pasiekti; tai padaryti jai padės TOK administracija.

Teigiamo poveikio klimatui olimpinės žaidynės

Šis pranešimas grindžiamas ankstesniu TOK įsipareigojimu užtikrinti, kad Olimpinės žaidynės padarys teigiamą poveikį klimatui. Nuo 2030 metų kiekvienas olimpinių žaidynių organizacinis komitetas („OŽOK“) turės laikytis šių sutartinių įsipareigojimų:

– sumažinti ir kompensuoti savo tiesiogiai ir netiesiogiai išmetamo anglies dvideginio kiekį.

– įgyvendinti ilgalaikius nulinio anglies dvideginio kiekio sprendimus per olimpines žaidynes ir už jų ribų.

– visos būsimos olimpinės žaidynės, įskaitant Tokijo 2020 m. ir Pekino 2022 m., įsipareigojo laikytis „neutralaus anglies dvideginio poveikio klimatui“ principo.

– 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių metu tiesiogiai ir netiesiogiai išmestas anglies dvideginio kiekis bus kompensuotas teigiamą įtaką darančiomis priemonėmis. TOK pasinaudos žaidynių matomumu, kad pademonstruotų tvarius sprendimus, tokius kaip vandeniliu varomos transporto priemonės, iš perdirbtų mobiliųjų telefonų pagaminti olimpiniai medaliai bei iš visuomenės paaukotų plastikinių atliekų pagamintos apdovanojimų pakylos.

– visose 2022 metų Pekino žaidynių varžybų vietose bus siekiama naudoti 100 proc. atsinaujinančią energiją. Daugumoje Pekino ledo arenų bus naudojamos natūralios ir išmetančios mažai CO2 ekvivalento šaldymo sistemos ‒ Kinijoje ir apskritai žiemos olimpinėse žaidynėse ši mažo poveikio klimatui technologija bus naudojama pirmą kartą.

– be kitų priemonių, skirtų išvengti ir sumažinti išmetamą anglies dvideginio kiekį, per 2024 metų Paryžiaus olimpines žaidynes 95 proc. varžybų vyks laikinose arba jau anksčiau pastatytose vietose, tad Paryžiaus žaidynių anglies pėdsakas turėtų siekti apie 1,5 milijono tonų CO2 ekvivalento ‒ tai bus perpus mažesnis CO2 pėdsakas, nei per ankstesnes vasaros olimpines žaidynes. Naujos nuolatinės konstrukcijos lems mažą aglies dvideginio kiekį.

– LA28 (2028 metų Los Andželo olimpinės žaidynės) priėmė radikalų sprendimą pakartotinai naudoti medžiagas ir priemones: šių žaidynių metu bus naudojama geriausia Los Andželo sporto infrastruktūra, tuo užtikrinant, kad nereikėtų statyti nei vienos naujos nuolatinės vietos. Siekdami nustatyti naują standartą didelio masto gyviems renginiams, LA28 įsipareigojo į savo planus įtraukti prasmingas tvarumo priemones.

Olimpinio judėjimo tvarumo pastangos

Tvarumas yra vienas iš trijų pagrindinių 2020 metų olimpinės darbotvarkės ir TOK strateginio veiksmų plano, numatančio olimpinio judėjimo ateities kryptis, ramsčių.

TOK pasinaudos savo matomumu, kad pabrėžtų tvarumo klausimus ir sprendimus. Olimpiniai namai Lozanoje yra vienas iš tvariausių pastatų pasaulyje. TOK naudoja vandeniliu varomas transporto priemones kaip savo parko dalį, kurį tiekia pasaulinis olimpinis partneris „Toyota“. TOK įdiegė pirmąją regione vandenilio gamybos ir degalų papildymo stotį.

Be to, TOK padeda ir kitoms sporto organizacijoms kovoti su klimato kaita ‒ jis padeda tarptautinėms sporto federacijoms (TF) ir nacionaliniams olimpiniams komitetams (NOK) integruoti tvarumo priemones į savo veiklą ir renginius.

Atlikdamas lyderio vaidmenį kuriant ir įgyvendinant Jungtinių Tautų kovos su klimato kaita sporto srityje veiksmų programą, TOK padėjo į tai įtraukti tris olimpnių žaidynių organizacinius komitetus, 26 olimpines ir pripažintas TF ir septynis NOK. Šią programą iš viso pasirašė 184 pasaulinės sporto bendruomenės organizacijos.

TOK ir toliau naudosis savo įtaka, kad įkvėptų savo suinteresuotuosius asmenis ir plačiąją visuomenę, tuo siekdamas padėti spręsti klimato kaitos problemas. Jis taip pat skatins kurti novatoriškus mažai anglies dvideginio į aplinką išskiriančius sprendimus, pavyzdžiui, atsinaujinančios energijos, vandenilio ir žiedinės ekonomikos srityse.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS