Pasaulio jaunimo čempionės Martyna Kazlauskaitė ir Kamilė Kralikaitė į irklavimą atėjo skirtingais keliais

Teksto autorius: Marytė Marcinkevičiūtė („Olimpinė Panorama“)

2023 m. rugpjūčio 17 d.

M.Kazlauskaitė ir K.Kralikaitė. LIF nuotr.

Lietuvos pavienės dvivietės irklavimo įgula Martyna Kazlauskaitė ir Kamilė Kralikaitė pernai Plovdive (Bulgarija) iškovotą pasaulio jaunimo iki 23 m. vicečempionių titulą šiemet iškeitė į čempionių sostą. Vienas Lietuvos irkluotojų trenerių Virgaudas Leknickas neslepia – abejonių dėl to, kad ši įgula laimės medalius, nebuvo.

„Susidūrėme su nedidelėmis irklavimo technikos problemomis. Mat Amerikoje Sirakjuzo universitete studijuojanti Kamilė ten irkluoja aštuonvietę, o pavienė dvivietė – techniškai sunki ir labai jautri valtis, abiem reikia kartu pataikyti. Fiziškai stipriai Kamilei puiki partnerė yra Martyna, kuri, sėdėdama už nugaros, prie jos gerai prisitaiko. Čempionate mūsų irkluotojos savo technika gal ir neblizgėjo, tačiau dvivietėje svarbiausia – prisitaikyti viena prie kitos. Mūsiškės buvo fiziškai stipresnės už kitas įgulas“, – pasaulio čempionatą prisiminė V.Leknickas, kuris Lietuvos rinktinėje visas stipriausias irkluotojas treniruoja kartu su Karoliu Sunklodu.

Šiems treneriams daug padeda ir su vyrais dirbantis Mykolas Masilionis. „Mūsų darbas yra bendras ir tikslas vienas – kad kuo daugiau mūsų komandų patektų į Paryžiaus olimpines žaidynes“, – LTOK žurnalui „Olimpinė panorama“ akcentavo V.Leknickas.

Tikslas – stipri įgula

Lietuvoje jau daug metų svariomis pergalėmis džiugindavo pajėgi moterų porinė dvivietė, pelniusi medalių per olimpines žaidynes, pasaulio ir Europos čempionatus, Pasaulio taurės etapus, savo amžiaus grupių čempionatus.

Lietuvos irklavimo federacija prieš kelerius metus nusprendė, kad reikėtų užsiauginti ir stiprią pavienės dvivietės moterų komandą.

Iniciatyvos ėmėsi šalies rinktinės treneris trakiškis Vladislavas Sokolinskis, kuris 2017 m. į Trakus pakvietė treniruotis gabių jaunųjų irkluotojų ir iš jų dvi sportininkes – tada 17-metę kaišiadorietę Kamilę Kralikaitę ir 18-metę šiaulietę Vytautę Urbonaitę – susodino į pavienę dvivietę.

Pradžia buvo viltinga, irkluotojos Prancūzijoje tapo Europos jaunių čempionato bronzinėmis prizininkėmis, dalyvavo III jaunimo olimpinėse žaidynėse Argentinoje. Tačiau netrukus V.Urbonaitė metė irkluoti ir įgula iširo. K.Kralikaitė išvyko studijuoti į Niujorko valstijoje esantį Sirakjuzo universitetą.  

JAV neužsibuvo

„Stiprių irkluotojų nesinorėjo palikti ant kranto. 2021 metais Kamilę į pavienę dvivietę susodinome su mano auklėtine Martyna Kazlauskaite ir jau po metų jos Italijoje tapo pasaulio jaunimo iki 23 metų vicečempionėmis“, – prisimena V.Leknickas.

Po sėkmingo pasirodymo Martyna irgi gavo kvietimą studijuoti Sirakjuzo universitete. Sportininkė iš pradžių tuo labai džiaugėsi: iš Vytauto Didžiojo universiteto, kuriame mokėsi, kelis kreditus persikėlė į Sirakjuzo universitetą ir į Ameriką išvyko šiemet sausio mėnesį.

Kartu su Kamile jos atstovavo universitetui Amerikos studentų čempionate ir aštuonviečių varžybose užėmė aštuntą vietą. Tačiau Martyna JAV pasirinktomis visuomenės sveikatos studijomis nesusižavėjo ir gegužę grįžo namo.

Ji toliau mokslus tęsė VDU trečiame kurse, čia yra pasirinkusi fizinį ir sveikatos ugdymą. Dėl intensyvaus sezono šiemet pasaulio U23 čempionė pasiėmė akademines atostogas ir studijas pasiryžusi tęsti kitąmet nuo sausio mėnesio.  

Prisimindama irkluotojos karjerą, dabar laisvalaikiu piešti mėgstanti sportininkė sako.

„Esu meniškos sielos, bet pasirinkau sportą. Nuo dvylikos ketverius lankiau lengvąją atletiką. Šokinėjau į tolį, bėgiojau. Nežinau, kokia iš manęs būtų išėjusi šuolininkė, tačiau susirgusi trenerė Austra Mikelytė manęs prašė šios sporto šakos nepalikti – matyt, manyje kažką tokio įžvelgė.

Bet man lengvoji atletika jau nepatiko ir po trenerės mirties 2017-aisiais, draugų pakalbinta, atėjau į irklavimą. Puikiai prisimenu netgi tikslią pirmosios irklavimo treniruotės datą – tai įvyko gegužės 27 dieną. Šeimoje buvau vienintelė irkluotoja“, – pasakoja M.Kazlauskaitė.

Pradinio rengimo grupėje M.Kazlauskaitę su irklavimu supažindino Violeta Leknickienė, anksčiau pati žinoma irkluotoja. Kadangi naujokei gerai sekėsi, po kelių treniruočių sportininkę į savo grupę priėmė V.Leknickas, kuris ugdė didesnio meistriškumo irkluotojas. Jau pačiais pirmaisiais metais Martyna tapo Lietuvos jaunių vienviečių čempione.

„Praėjusiais metais Martyna tapo ne tik pasaulio U23 vicečempione pavienių dviviečių varžybose, bet per Europos jaunimo čempionatą irkluodama porinę keturvietę užėmė ketvirtą vietą. Ji – universali ir labai talentinga irkluotoja, o šiemet ypač sustiprėjo, pasikeitė jos požiūris į sporto šaką. Rugpjūtį Kinijoje dalyvaus universiadoje ir su Ugne Juzėnaite irkluos porinę dvivietę“, – sako V.Leknickas.

Į irklavimą – iš plaukimo 

K.Kazlauskaitės komandos draugė K.Kralikaitė ketverius metus Kaišiadoryse lankė plaukimą ir netgi pasiekė savo amžiaus grupės plaukimo kompleksiniu būdu Lietuvos rekordą. Tačiau 20 m plaukimo baseine tobulėti buvo sunku ir ji susižavėjo futbolu. Buvo visos galimybės žengti futbolininkės keliu Kaune, tačiau jaunoji sportininkė pabūgo ten vykti.

Pasaulio jaunimo čempionė puikiai prisimena, kaip ji, tada trylikametė, pirmą kartą susitiko su treneriu V.Sokolinskiu: „Tada treneris man pasakė, kad jo pagrindinis tikslas – surinkti merginas, kurios dviviečių valčių varžybose iškovotų teisę dalyvauti III jaunimo olimpinėse žaidynėse Argentinoje. Man tai sukėlė šypseną. Šypsojausi ir 2016-aisiais, o 2017-aisiais jau supratau, kad tai realu.  

Irklavimo bazėje buvau apgyvendinta viena, po to atvažiavo kitos merginos. Kai sužinojau, jog iš naujokių treneris mane priims tik vieną, apsiverkiau ir jam pasakiau, kad nebūsiu irkluotoja. Tačiau treneris mane įtikino, kad galiu gerai irkluoti, ir aš sutikau. Netrukus man buvo patikėtos yrininkės pareigos. Buvo žiauriai sunku. Dvi savaites prašiau trenerio, kad nenoriu šitos pozicijos valtyje, bet jis manęs neklausė.“

Įtempta čempionių vasara

180 cm ūgio 22 metų K.Kralikaitė pavienės dvivietės yrininkės pareigas užima ir dabar. Ji pripažįsta, kad valtyje turi numatyti tempą, o jeigu komandos draugė jo nepajėgia išlaikyti, jaučia didelę savo kaltę, pradeda nervintis. Tačiau metams bėgant patirties daugėja, o psichologinė įtampa slūgsta.

Kai kalbėjomės su 21-erių M.Kazlauskaite, ji apie pasaulio čempionatą negalvojo, nes visą dėmesį buvo sutelkusi į universiadą. Kinijoje vykusiose pasaulio universitetų žaidynėse ši sportininkė irklavo kartu Ugne Juzėnaite ir taip pat iškovojo auksą.

Tuo metu K.Kralikaitė su pajėgiausiais Lietuvos irkluotojai intensyviai ruošiasi rugsėjo 3–10 d. Belgrade vyksiančiam pasaulio čempionatui, kuriame bus dalijami kelialapiai į Paryžiaus olimpines žaidynes. Kartu su ja planetos pirmenybėse į vieną valtį sės patyrusi Ieva Adomavičiūtė. Rugpjūtį jos drauge tapo Lietuvos čempionėmis.

 

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS