Karjeros patirtimi pasidalijusi Austra Skujytė: „Pastebėdami ir įvertindami kilnų sportinį elgesį kuriame geresnę Lietuvą“

2022 m. gruodžio 13 d.

V. Dranginio nuotr.

Sąžininga konkurencija, pagarba, draugystė, komandinė dvasia, lygybė, sportas be dopingo, pagarba rašytoms ir nerašytoms taisyklėms, tokioms kaip sąžiningumas, solidarumas, tolerancija, rūpestingumas, tobulėjimas ir džiaugsmas. Tai – kilnaus sportinio elgesio vertybės, kurias galime patirti bei jų mokytis ne tik sporto aikštėse, bet ir gyvenime.

Kilnus sportinis elgesys Lietuvoje

Lietuvoje kilnaus sportinio elgesio (angl. Fair Play) judėjimas vystomas jau 29-erius metus. Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) kasmet atkreipia dėmesį į kilnų sportinį elgesį propoguojančius sporto bendruomenės narius bei organizacijas ir apdovanoja juos jau tradiciniais tapusiuose Lietuvos kilnaus sportinio elgesio apdovanojimuose.

Nominantus siūlyti kviečiama visuomenė šiemet tą padaryti gali iki 2023 m. sausio 1 d., o apdovanojimų ceremonija bus surengta jau vasario mėn.

Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komiteto prezidentė, olimpinė medalininkė Austra Skujytė neslepia, jog atstovauti kilnų sportinį elgesį Lietuvoje jai – didelė garbė.

„Prieš kelis metus sulaukusi LTOK kvietimo tapti Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komiteto prezidente nei kiek nesudvejojau ir sutikau. Kilnus elgesys man labai artimas. Man įdomu gilintis ir sužinoti, kaip kilnus sportinis elgesys reiškiamas tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, ypač, kai karjera jau baigta ir į viską galiu pažvelgti iš šalies“, – sakė A. Skujytė.

Karčiausia karjeros patirtis išryškino vertybių svarbą

Įspūdingos ir visą Lietuvą žavėjusios karjeros metu garsiausia Lietuvos septynkovininkė dalyvavo daugybėje pasaulio bei Europos čempionatų ir net keturiose olimpinėse žaidynėse. Sportininkė džiaugiasi, kad kilnus sportinio elgesio pavyzdžių per daugybę metų pastebėjo ne vieną. Tačiau paskutinių, 2012 m. Londono olimpinių žaidynių metu tokio elgesio svarba išryškėjo bene labiausiai. 2018 m., po šešerių metų pertraukos septynkovininkei buvo grąžintas iškovotas bronzos medalis, kai paaiškėjo, jog dvi varžovės buvo nušalintos dėl dopingo taisyklių pažeidimų.

„Jausmai labai dvejopi. Aš dažnai sakau, kad šis varžovių poelgis, sąžiningo varžymosi vertybės ignoravimas, kainavo trenerio gyvybę. Žinoma, džiugu, kad tai buvo išaiškinta, tačiau iš manęs buvo atimta galimybė pergale džiaugtis kartu su mylimu treneriu, kuris, deja, per šią pertrauką paliko mūsų pasaulį. Ir to džiaugsmo, kurį kartu galėjome patirti, niekas nepakeis ir nesugrąžins. Taip pat yra galimybė, kad kai kurie nesąžiningo dalyvavimo atvejai niekada ir nebus išaiškinti. Todėl skatinti kilnų sportinį elgesį, sąžiningo varžymosi vertybę po šio įvykio man atrodo dar svarbiau“, – emocijomis pasidalijo sportininkė.

Kalbėdama apie kilnaus sportinio elgesio svarbą A. Skujytė pabrėžia, kad tai – čempioniška savybė, net jeigu sportininkas ir neiškovoja prizinės vietos.

„Čempionas yra tas, kuris elgiasi sąžiningai, yra tolerantiškas, solidarus su varžovais, teisėjais bei aptarnaujančiu personalu, rūpestingas, moka džiaugtis savo ir kitų pergalėmis. Tu gali būti geriausias pasaulyje, tačiau jei tu neturi šių vertybių, tave vienu ar kitu metu užklups nerimas. Galbūt nerimausi dėl to, ar patikrins dopingo kontrolė, galbūt prastai jausiesi, jei sumenkinai varžovą ar nepadėjai, kai turėjai visas galimybes padėti. Aš manau, kad buvimui čempionu yra svarbiau jausmas, kad padarei viską, ką galėjai geriausio, tiek sporto aikštėse, tiek už jų ribų“, – ilgos karjeros patirtimi dalijosi septynkovininė.

Vertybes perduoda vaikams

Šiuo metu karjerą baigusi A. Skujytė savo žiniomis dalijasi su mažaisiais sportininkais Kauno sporto mokykloje „Startas“ bei LSU sporto ir laisvalaikio centre. Lengvosios atletikos trenerė prasitaria, kad esant galimybei pabrėžia kilnaus sportinio elgesio svarbą ir skatina tokį vaikų elgesį.

„Dažniausiai matomi pavyzdžiai yra neigiami pavyzdžiai ir tai yra puikus momentas su vaikais pasikalbėti, kaip sportininkas turėtų elgtis, kodėl svarbus kilnus sportinis elgesys. Specialiai tam nesiruošiu, mes labai daug sportuojame, bet pasitaikius progai visada pasikalbame, diskutuojame, kaip derėtų pasielgti. Manau, kad treneriams bei pedagogams labai svarbu tokiomis akimirkomis atkreipti vaikų dėmesį, o po kilnaus poelgio juos paskatinti, palaikyti“, – pasakoja jau kelerius metus trenere dirbanti sportininkė.

Ieškoma kilnaus sportinio elgesio pavyzdžių

Artėjant kilnaus sportinio elgesio apdovanojimams A. Skujytė prasitaria, kad jai tai – vienas gražiausių metų įvykių Lietuvos sporto pasaulyje. O vis dvejojančius, ar jų pavyzdys tinkamas, nebijoti užpildyti nominantų pasiūlymų paraišką ir atskleisti Lietuvai kilnaus sportinio elgesio herojus.

„Man yra be galo gražu, kai žmogus negalvodamas apie save, visiškai iš širdies, imasi padėti kitam. Tai yra jaudinančios, filmų scenarijų vertos istorijos. Dažniausiai jos yra tylios, niekam nežinomos, nes tokie žmonės savo elgesiu nesiekia būti išgirsti, tai yra nuoširdus noras padėti.

Džiugu, kad kiekviena nominacija kasmet sulaukia po kelis pasiūlymus, o mes tas istorijas galime garsinti ir taip įkvėpti visuomenę. Todėl labai noriu paskatinti visus žinančius tokio elgesio pavyzdžių sporto bendruomenėje, įvairių projektų ir organizacijų kilnių iniciatyvų, nedvejoti ir pasidalinti, o vėliau šie pavyzdžiai skamba ne tik apdovanojimų metu, bet ir žiniasklaidoje Lietuvoje ir pasaulyje. Taip mes visi kartu kuriame tolerantiškesnę, solidaresnę visuomenę bei geresnę Lietuvą“, – siūlyti nominantus kvietė Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komiteto prezidentė A. Skujytė.

R. Lukoševičiaus nuotr.

Vasario mėn. LTOK vyksiančiuose apdovanojimuose bus pagerbti net šešių nominacijų laureatai: Už viso gyvenimo nuopelnus, 2022 metų kilnus poelgis, 2022 m. Jaunojo sportininko ar jaunimo komandos kilnus poelgis, Jaunasis sportininkas – pavyzdys bendraamžiams, Fair Play projektas, Fair Play organizacija.

Savo nominantus visuomenė kviečiama siūlyti užpildant paraiškos formą: https://bit.ly/3tybLSJ    

PRAĖJUSIŲ METŲ LAUREATAI

Lietuvoje kilnaus sportinio elgesio judėjimo metu per pastaruosius 29 metus nemažai nuveikta skleidžiant kilnaus elgesio vertybes šalyje ir siekiant žmogui tarnaujančio humaniško sporto. Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komitetas kasmet apdovanoja iškiliausius mūsų sportininkus, sporto darbuotojus, organizacijas bei projektus.

+27

 

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS