Dziudo rinktinė olimpinio festivalio kovoms ruošėsi su dviejų olimpiečių pagalba

Teksto autorius: Monika Svėrytė

2022 m. liepos 27 d.

Kipras Štreimikis

„Dziudo sportininkas gali būti aukštas, žemas, gali būti stambus ar lieknas – ši sporto šaka nepriklauso nuo kūno sudėjimo. Tačiau nėra dziudo sportininko, kuris neturėtų tvirto charakterio, kiekvienas jų – be galo užsispyręs, darbštus ir turintis didelį norą kovoti“, – sako dziudo trenerė Svetlana Vetrova.

Drauge su dziudo imtynininkais, olimpiečiais Sandra Jablonskyte bei Albertu Techovu, S. Vetrova šiuo metu vieši Slovakijoje. Kartu su jaunųjų sportininkų komanda jie visi dalyvauja liepos 24–30 dienomis Banska Bistricoje vykstančiame Europos jaunimo olimpiniame festivalyje (EJOF).

Į jau 16-ąjį kartą organizuojamą sporto šventę tarp 55 Lietuvos atstovų išvyko ir 6 dziudo sportininkai: dvi merginos – Barbora Endriekutė (57 kg) ir Dovilė Gotto (63 kg) bei keturi vaikinai – Matas Norkevičius (66 kg), Daniil Vincelovič (73 kg), Algirdas Žulys (81 kg) ir David Krmoyan (90 kg).

Dziudo komanda EJOF / Kipro Štreimikio nuotr.

Jau trečiadienį prasidėjo pirmosios kovos – jaunieji sportininkai rungiasi su stipriausiais kitų šalių kolegomis.

„Esame nusitikę kovingai, nors kitaip dziudo sporte ir būti negali“, – sako dziudo komandos EJOF renginyje vadovė S. Jablonskytė.

Pasak jos, pastarieji mėnesiai jauniesiems dziudo atletams buvo intensyvūs – komanda turėjo daug skirtingų treniruočių, porą savaičių praleido Slovėnijoje vykusioje stovykloje. „Aš ir Albertas su visais 6 sportininkais vykome į kalnus, kasdien turėdavome po tris treniruotes, daug bendro fizinio pasirengimo užsiėmimų. Aukštikalnėse sportuoti nėra lengva – reikia adaptuotis prie aukščio, tačiau vaikai – tikri šaunuoliai. Žaviuosi jų užsispyrimu – šiandien jie tikrai yra savo piko formoje“, – sako S. Jablonskytė.

+2

Sportininkų pasirengimą EJOF giria ir A. Techovas. Dziudo komandos treneris tikina: „Fiziškai sportininkai labai stiprūs – kiekvienas jų puikiai išugdę greitį, ištvermę. Dabar beliko įveikti psichologinius iššūkius – stengsimės jiems padėti.“

Pasak jo, būtent emocinis krūvis, įvairios baimės, jaudulys svarbiausią akimirką daugeliui sportininkų pakiša koją. Todėl iki prasidedant varžyboms jaunieji atletai treniruojasi ne tik sporto salėje – kiekvienas jų konsultuojasi su Lietuvos rinktinės sporto psichologais, gydytojais.

„Fiziškai vaikai tikrai stiprūs, stengiamės, kad jie ryžtingai nusiteiktų kovai, susidraugautų su jauduliu, pasikonsultuotų su skirtingų sričių specialistais. Emocinė būklė čia labai svarbi. Tačiau jų nusiteikimas varžyboms džiugina – komanda laikosi susitarimų, režimo, prisižiūri dėl maisto, svorio, klauso mūsų patarimų, atsižvelgia į pastabas“, – sako S. Jablonskytė.

Sandras Jablonskytė / Kipro Štreimikio nuotr.

Dziudo kovose lietuviai varžosi trečiadienį ir ketvirtadienį. O pakovoti tikrai yra su kuo – į Banska Bistricą atvyko nemažai labai stiprių atletų.

„Čia susirinko nemažai Europos ir pasaulio prizininkų, o vaikams šiek tiek sunku kovoti žinant jų titulus. Tarp stipriausių dziudo sportininkų – Gruzijos, Azerbaidžano, Ukrainos, Italijos, taip pat – Prancūzijos sportininkai, – pastarojoje šalyje ši sporto šaka itin stiprėja. Kita vertus, spręsti apie lyderius labai sunku, čia sportas, kuriame niekas nėra aišku iki paskutinės minutės“, – mintimis dalijasi S. Vetrova.

Jos teigimu, dziudo sportas kasmet vis labiau užsitikrina savo pozicijas – pasaulyje populiarėjanti šaka domina ir lietuvius, ją palaipsniui atranda vis daugiau jaunimo. Nors treneriai neslepia – sunkiausia išlaikyti jaunimą, ypač tuomet, kai šie dėl studijų persikrausto į kitus miestus.

„Dažniausiai dziudo sudomina tuos, kurie su šiuo sportu jau yra šiek tiek susipažinę – vaikai ateina vieni per kitus, pamato, kaip sportuoja jų draugai, užsinori ir patys išbandyti. Tikime, kad Lietuvoje taip pat auga stipri karta“, – tikina S. Vetrova.

Pasak S. Jablonskytės, dziudo sportas ugdo ne tik kūną, kaip ir kitos sporto šakos, jis išmoko disciplinos, pagarbos, mandagumo. „Dažnai iš tėvų girdime pagyras, kad pradėję lankyti dziudo treniruotes vaikai pasikeitė – tapo darbštesni, paklusnesni, labiau motyvuoti, ėmė geriau mokytis, išsiugdė pagarbą suaugusiems – visa tai įrašyta ir į dziudo moralės kodeksą“, – pasakoja olimpietė.

Ji neabejoja, kad ir EJOF patirtis jauniesiems sportininkams duos daug vertingų pamokų, paliks daug malonių prisiminimų.

„Kiekvienas nori papulti į šį festivalį, dalyvavimas EJOF – didelė garbė“, – sako S. Vetrova.

Svetlana Vetrova / Kipro Štreimikio nuotr.

Dziudo komanda EJOF / Kipro Štreimikio nuotr.

Tuo tarpu S. Jablonskytė šią patirtį Banska Bistricoje vadina motyvacija siekti olimpinių žaidynių. „Dalyvavimas čia – tarsi nedidelis laiptelis olimpinių žaidynių link, vaikams tai – paskata siekti daugiau. Patirtis čia svarbi ne tik iš varžybinės pusės, sportininkai daug bendrauja su kitų šalių, kitų sporto šalių atstovais, pamato tokio masto renginį, susipažįsta. Mes įpratę į varžybas vykti tik su dziudo atstovais, o čia – kiek visko daug! Tikiu, kad net jei šiandien vaikai dar nesupranta tos vertės, ateity tai tikrai įvertins“, – kalba S. Jablonskytė.

Išskirtinai įsimintina sporto šventė bus ir dziudo imtynininkei B. Endriekutei, EJOF atidarymo ceremonijoje drauge su jaunuoju krepšininku Dovydu Buika nešusiai Lietuvos vėliavą. „Labai apsidžiaugiau, kad Barborai buvo suteikta tokia galimybė, kad šią garbingą misiją patikėjo būtent jai. Barbora – santūri ir mažai emocijas reiškianti mergina, tačiau tądien matėme retai pasirodančią šypseną jos veide, todėl tikiu, kad jai – taip pat labai patiko“, – tikina S. Jablonskytė.

Liepos 24–30 dienomis Banska Bistricoje vyksiančiame Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Lietuvai atstovauja 55 atletai, jie varžosi 8 sporto šakose: badmintone, dviračių sporte, dziudo, gimnastikoje, krepšinyje, lengvosios atletikos bei plaukimo rungtyse, tenise.

Albertas Techovas / Kipro Štreimikio nuotr.

Dziudo komanda EJOF / Kipro Štreimikio nuotr.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS