Bukarešte vyko EOK Generalinė Asamblėja: LTOK pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Baltijos ir Šiaurės šalimis

2024 m. birželio 7 d.

Birželio 6-7 dienomis Bukarešte, Rumunijoje, vyko 53-ioji Europos olimpinių komitetų asociacijos (EOK) Generalinė Asamblėja. Rumunijos Parlamento rūmuose Bukarešte susirinko Europos olimpinių komitetų vadovai, tarp kurių ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė. Vienas pagrindinių diskusijų akcentų EOK Generalinėje Asamblėjoje buvo apie Prancūzijos sostinėje kitą mėnesį vyksiančias olimpines žaidynes.

Generalinės Asamblėjos dalyviai / EOK nuotr.

„Likęs laikas iki Paryžiaus vasaros olimpinių žaidynių peržengė simbolinę ribą – lieka jau mažiau nei 50 dienų. Po 12 metų pertraukos vasaros olimpinės žaidynės grįžta į Europą. Išvyka į Rumuniją visapusiškai vertinga, kai jau lieka visai nedaug laiko iki svarbiausio sporto renginio pasaulyje pradžios – Paryžiaus olimpinių žaidynių.

Neatsitiktinai Europos olimpinių komitetų Vykdomojo komiteto posėdis, o vėliau ir Generalinė asamblėja, vyko Rumunijoje. Lygiai prieš 100 metų Paryžiuje rumunai iškovojo pirmuosius olimpinius medalius, ta proga čia buvo ir pristatyta olimpinė moneta. Išgirdome ataskaitas, vyko olimpinių festivalių ir žaidynių prezentacijos“, – pasakojo LTOK prezidentė, EOK viceprezidentė D. Gudzinevičiūtė.

EOK Generalinė Asamblėja / EOK nuotr.

Dviejų dienų svarbiausių Europos sporto asmenų susitikime į visus 50 Europos nacionalinių komitetų kreipėsi ir Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Thomas Bachas. EOK prezidentas Spyros Capralos savoje kalboje išskyrė ypatingą periodą Europos sportui.

„Daugybė puikių prisiminimų liko iš Lenkijoje vykusių Europos žaidynių ir dar daugiau įsimintinų akimirkų turėsime visi jau visai netrukus – Paryžiaus olimpinėse žaidynėse. Siunčiame stiprią žinią apie mūsų žemyno vienybę. Nacionaliniai olimpiniai komitetai dabar turi įtemptą periodą rengiantis žaidynėms. Visgi, tikime europiečių sėkme – neabejojame, kad jie bus vieni lyderių Paryžiuje ir laimės daugiau nei 40 procentų medalių“, – teigė EOK prezidentas S. Capralos.

EOK Generalinė Asamblėja / EOK nuotr.

Naujausia informacija apie Paryžiaus vasaros olimpines žaidynes dalinosi Paris2024 organizacinis komitetas. Generalinės Asamblėjos metu buvo aptarinėjamas ir 2025 metų Europos jaunimo olimpinio festivalių pasirengimo planas: vasaros festivalis vyks Skopjė (Makedonija), o žiemos – Bakuriani (Sakartvelas).

Stambulo meras su savo komanda ir Turkijos olimpiniu komitetu pristatė savo planus organizuojant po trejų metų vyksiančias Europos žaidynes. Generalinė Asamblėja patvirtino Stambulo kandidatūrą organizuoti 2027 metų Europos žaidynes.

Generalinei asamblėjai buvo pavesta patvirtinti 2023 m. EOC finansines ataskaitas, 2030 m. EOK strategijos planus. Į darbotvarkę buvo įtraukti ir tokie klausimai kaip dirbtinio intelekto įtaka sporto industrijoje.

Pasirašyta bendradarbiavimo sutartis

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentės Dainos Gudzinevičiūtės vizito Rumunijoje metu buvo pasirašyta ir bendradarbiavimo sutartis su Baltijos ir Šiaurės šalimis dėl Tarptautinės lyderystės programos.

2025 metais vyksiančios Šiaurės tarptautinės lyderystės programos (NILE) metu bus sudaromos sąlygos tobulinti sporto lyderių kompetencijas, nacionalinių sporto federacijų atstovai bus skatinami siekti vertikalesnės karjeros galimybių – pozicijų ir tarptautinėse federacijose. Programos kūrėjai turi lūkestį padidinti Šiaurės ir Baltijos šalių įtaką tarptautinėje sporto politikoje.

„Labai džiaugiamės tokiu glaudžiu bendradarbiavimu su Baltijos ir Šiaurės šalių nacionaliniais olimpiniais komitetais. Matome poreikį kelti sporto federacijų atstovų kompetencijas tarptautiniu lygiu. Jau ir dabar turime pozityvių pavyzdžių, kai mūsų federacijų atstovai yra aktyviai įsitraukę į tarptautinių organizacijų veiklą, bet tokie mokymai tik padidintų mūsų potencialą“, – apie bendradarbiavimo sutartį sakė LTOK prezidentė, EOK viceprezidentė D. Gudzinevičiūtė.

Gala vakare – apdovanojimai

Po pirmosios EOK Generalinės Asamblėjos dienos vyko Gala vakaras, kurio metu tradiciškai buvo pagerbti sportininkai. Pirmą kartą buvo įsteigtas šviešaus atminimo Janezo Kocijančičiaus, buvusio EOK prezidento vardo prizas, kuris atiteks geriausiems Europos žaidynėse pasirodžiusiems atletams.

Gala vakaras ir apdovanojimai / EOK nuotr.

Janezo Kocijančičiaus prizu Gala vakare buvo apdovanota Italijos olimpinė čempionė, šaulė Jessica Rossi ir Sakartvelo dziudoistas Lasha Bekauri. 9-uoju prestižiniu žiemos sporto Piotro Nurowskio prizu, skirtu pagerbti geriausią jaunąjį/ą sportininką/ę, buvo apdovanota šiaurės dvikovės atstovė, suomė Minja Korhonen.

Susitikimas su TOK prezidentu

Po 53-iosios EOK Generalinės Asamblėjos LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė turėjo susitikimą su TOK prezidentu T. Bachu. EOK viceprezidentė aptarė Lietuvos komandos sudėtį Paryžiaus vasaros olimpinėse žaidynėse ir papasakojo esamą sporto politikos situaciją Lietuvoje.

LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė ir TOK prezidentas Thomas Bachas

„Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentui papasakojau apie potencialiai stipriausias mūsų sporto šakas olimpinėse žaidynėse. Diskutavome kodėl greičiausiai vėl nepavyks pasiekti tokios Lietuvos delegacijos sudėties, kokią turėjome prieš aštuonerius metus Rio de Žaneire. Paaiškinau, kad tokią tendenciją matome dėl pokyčių sporto sistemoje mūsų šalyje, kai reformos daromos dėl reformų. Išreiškėme nerimą dėl dabartinio nepakankamo dėmesio sportui iš Vyriausybės ir nevyriausybinių organizacijų ignoravimo“, – susitikimą reziumavo D. Gudzinevičiūtė.

54-oji Europos olimpinių komitetų asociacijos (EOK) Generalinė asamblėja planuojama Frankfurte, Vokietijoje, vasario 28 – kovo 1 dienomis.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS