Birštone susibūrę Lietuvos pedagogai gilino Olimpinių vertybių ugdymo programos žinias

2023 m. gegužės 12 d.

Olimpinių vertybių ugdymo programa (OVUP) – ypatingos sėkmės susilaukęs Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) sukurtas ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Lietuvoje įgyvendinamas projektas. Per šešerius metus visoje Lietuvoje į projekto pirmojo lygmens mokymus jau įsitraukė tūkstančiai pedagogų, kurie žinias vėliau panaudoja vaikų ir jaunimo ugdymo procese.

OVUP įgyvendinimo Lietuvoje metu, siekiant gilinti įgytas žinias, su programa jau susipažinę ir praktikas išbandę pedagogai yra kviečiami į antrojo lygmens mokymus, o vieni jų šią savaitę buvo įgyvendinami Birštone.

„Vos pasidaliję kvietimu dalyvauti mokymuose Birštone sulaukėme kelių šimtų užklausų, tad turėjome vykdyti ir atsakingą atranką, nes programa yra pritaikyta ir efektyviausiai veikia dirbant nedidelėse grupėse. Tačiau matome didelį susidomėjimą bei jaučiame pedagogų norą į formalųjį ugdymą įtraukti olimpizmo ir olimpinių vertybių temas, todėl jau netrukus paskelbsime kvietimą dalyvauti dar vienuose antrojo lygmens mokymuose.

Procesas OVUP dirbtuvių metu mus labai džiugina – dalyviai yra motyvuoti, noriai įsitraukia, diskutuoja bei dalijasi patirtimi. O jų patirtis rodo, kad OVUP siūlomos praktikos yra vertingos ir jau pamėgtos ugdytinių“, – projekto sėkme džiaugėsi LTOK olimpinio švietimo direktorius Kasparas Šileikis.

Į didelio susidomėjimo sulaukusius mokymus dalyvauti atrinkti buvo 25 ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo pedagogai iš skirtingų Lietuvos miestų ir vietovių, kurie savo profesinėje veikloje jau yra taikę OVUP siūlomus metodus bei praktikas.

„Kai į mūsų įstaigą atvyko OVUP lektorės vesti pirmojo lygmens mokymus, su kolegomis nebuvome tikri, ko tikėtis, tačiau buvo be galo įdomu ir naudinga, laikas prabėgo akimirksniu, patys išbandę įvairias praktikas iškart pradėjome jas taikyti ir savo darbe. Vos pamačiusi galimybę dalyvauti dar vienuose OVUP mokymuose nei kiek nesuabejojau. Džiaugiuosi, kad dirbdama su darželinukais vaikams nuo mažiausių dienų po truputį galiu perduoti tokias svarbias vertybes ir praktikas. Reikia tobulėti, o čia tam – puiki terpė – lektoriai laisvi, todėl ir patys atsipalaidavome, atlikdami užduotis analizavome savo darbą, gavome daugybę medžiagos, kurią grįžę iškart galėsime ir panaudoti“, – įspūdžiais dalijosi Marijampolės lopšelio – darželio „Rūta“ pedagogė Violeta Botyrienė.

Tris dienas trukusiuose mokymuose įvairių teorinių ir praktinių veiklų metu dalyviai buvo kviečiami pažinti ir gilintis į neformaliojo ugdymo ir olimpinio švietimo principus ir metodus, mokytis ugdyti vertybes per sportinę veiklą ir fizinį aktyvumą, gilinti OVUP ir olimpinio švietimo edukacinių temų žinias bei analizuoti jau išbandytų OVUP veiklų taikymo ypatumus ir iššūkius.

„Mokymų organizavimo forma yra nuostabi – kviečia mus įsitraukti, per savo pačių patirtis atrasti ir suprasti olimpines vertybes bei kitas olimpinio švietimo temas. Ši programa nuo daugelio kitų mokymų išsiskiria tuo, kad čia gauname labai nedaug teorijos, visa ji yra gautoje literatūroje – OVUP leidiniuose, – o esminius momentus mes suprantame įsitraukdami į veiklas, vėliau analizuodami savo pačių sprendimus jas atliekant. Tai ir yra esmė mūsų pedagoginiame darbe – ką patys išgyvename, reflektuojame ir įsisąmoniname, tą galime perduoti ir savo ugdytiniams“, – apie mokymų išskirtinumą ir naudą kalbėjo Kauno lopšelio – darželio „Vaikystė“ pedagogė Edita Martinkėnienė.

Nuo 2016 m. Lietuvoje įgyvendinamos programos mokymus veda patyrę lektoriai Donatas Petkauskas ir Nerijus Miginis. Planuojama, kad į dar vienus antrojo lygmens mokymus dalyviai bus kviečiami įsitraukti jau birželio pradžioje.

Lietuvoje įgyvendinama OVUP yra sulaukusi išskirtinio įvertinimo – programos kūrėjai TOK Lietuvoje įgyvendinamą programą bei taikomus metodus pripažino kaip pavyzdinius kitoms pasaulio valstybėms, o praėjusių metų rudenį LTOK atstovai buvo pakviesti gerąja programos patirtimi pasidalyti su kitais nacionaliniais olimpiniais komitetais.

LTOK vienas pirmųjų pasaulyje OVUP išvertė į savo šalies kalbą ir, pritarus TOK, pasiūlė kelių lygių mokymus Lietuvos pedagogams. Per šešerius metus visoje Lietuvoje pedagogams buvo surengta daugiau nei 100 mokymų. Juose dalyvavo daugiau nei 2000 ugdytojų. Lietuvoje vykdomus mokymus yra stebėjusi TOK olimpinio fondo kultūrai ir paveldui vyriausioji švietimo vadovė Xenia Kourgouzova.

© 2018 LTOK, LTeam.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS